Daniel Dennett, Świadomość

Świadomość, umysł, rozum czy jakkolwiek nazwiemy ten proces, który stale zachodzi w naszych mózgach jest skomplikowaną, złożoną i niesamowitą rzeczą. Autor jednak przyjmuje, że do wyjaśnienia jej natury nie ma potrzeby odwoływać się do jakiejś wyższej „Tajemnicy”, która byłaby niemożliwa do przeniknięcia. W pierwszym rozdziale autor (przy okazji rozważań na temat istoty dywagację halucynacji), wprowadza zarówno temat swojej publikacji, jak też przedstawia swoje podejście do tego tematu. Opisuje coś w rodzaju metafizycznej ramy wewnątrz której będzie się poruszał w swojej pracy. Mimo miana „metafizycznej” będzie to rama oparta na  zdroworozsądkowym i bardzo materialistycznym spojrzeniu na świat i człowieka, bez odwoływania się do kręgu ponadświadomego postrzegania rzeczywistości.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *