Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt

Starsza słonica przychodzi z pomocą rannemu słoniowi-młodzieńcowi, który został przewrócony przez inne osobniki z własnego stada. Makak nie wciska dźwigni, która podałaby mu pokarm, kiedy widzi, że robiąc to wywoła impuls elektryczny, który porazi innego makaka. Kot pomaga ślepemu i głuchemu psu ominąć przeszkody w drodze do jedzenia.

To tylko kilka wybranych przykładów, które etolog zwierzęcy Marc Bekoff oraz filozof Jessica Pierce przywołują w swojej książce „Dzika sprawiedliwość”. Główna teza w niej przedstawiona mówi, że zwierzęta wykazują empatię, współpracują i pomagają sobie nawzajem, oraz że mają poczucie sprawiedliwości. Innymi słowy autorzy twierdzą, że zwierzęta mają moralność.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *