H. Gutfreund i J. Renn, Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe

Einstein o Einsteinie to niezwykle pasjonująca książka, którą trudno zakwalifikować tylko do jednego gatunku. Nie jest to biografia ani esej, ani tym bardziej książka popularnonaukowa. Ona nie jest żadną z nich i jest każdą na raz.

Książka, którą dostarczył swoim czytelnikom Copernicus Center Press jest częścią cyklu Biblioteka Żywych Filozofów. Jest to seria książek zapoczątkowana przez Paula Arthura Schilppa w 1939 roku nakładem wydawnictwa Northwestern University. Biblioteka została pierwotnie pomyślana jako środek, za pomocą którego filozof mógł odpowiadać swoim interpretatorom jeszcze za życia, mając nadzieję, że rozwiązuje niekończące się filozoficzne spory o to, co ktoś „naprawdę miał na myśli”. Po pierwszych sześciu wydaniach pomysł był bliski upadku, ponieważ nie cieszył się popularnością, dopiero gdy do sprzedaży trafił tom o Einsteinie (numer 7), Schilpp był w stanie spłacić uniwersytetowi koszty publikacji tego i wcześniejszych tomów. Natomiast nakład tego tomu podwojono do pięciu tysięcy egzemplarzy i wszystkie zostały sprzedane w ciągu dziesięciu miesięcy. Albert Einstein aż do dzisiaj pozostaje jedynym autorem, który nie jest przede wszystkim filozofem.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *