Jak nauczyliśmy się myśleć – Michael Tomasello, Historia naturalna ludzkiego myślenia

Uważamy, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju, ponieważ tworzymy sztukę, ważna dla nas jest estetyka, potrafimy rozpoznać i nazwać dobro i zło. Ludzki rozum uważamy za najdonośniejsze dzieło natury. Ale inne zwierzęta także mają mózg i myślą. Niektóre mają nawet większe niż my mózgi. Jednakże intuicja mówi nam, że jesteśmy wyjątkowi. Prawdopodobnie tak jest i można to przypisać ewolucji.

Tomasello w swojej książce stawia sobie za cel nie tylko udowodnienie, że ludzie uczestniczą w aktach współdzielonej intencjonalności (czyli umiejętność przybrania perspektywy drugiego człowieka, „wcielenie” się w niego) w sposób obcy najbliżej z nami spokrewnionymi naczelnymi. Bada leżące u podstaw tego zjawiska procesy myślowe, u podstaw których leżą procesy kognitywne, wnioskowania i samokontroli.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *