Carl Sagan, Kosmos

„Kosmos jest wszystkim, co jest, kiedykolwiek było lub kiedykolwiek będzie” – tymi słowami Sagan rozpoczyna swą książkę. Te słowa są istotne z dwóch względów. Określają perspektywę, którą przyjmuje autor w swojej dysertacji. Wskazuje, że w jego dociekaniach równie istotne będzie istnienie w skali wszechświata, jak i w mniejszej skali – Ziemi. Sięga wzrokiem daleko poza naszą planetę,  nawet poza nasz układ planetarny, galaktykę w końcu; a równocześnie spogląda na nasz świat, pozwalając zrozumieć rzeczywistość, która nas otacza.

Z drugiej strony używając słów w konwencji biblijnej, wychodzi na przeciw religijnemu postrzeganiu rzeczywistości, opartym na wierze przyjętym bezkrytycznie przekonaniom na temat Kosmosu i istnienia. Być może nie robi tego wprost, ale w domyśle przeciwstawia mu wizję opartą w solidnych naukowych dowodach, nie bojąc się jednocześnie przyznawać do spekulacji, zaznaczając za każdym razem, kiedy wchodzi w ich przestrzeń.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *