Krystyna Kujawińska Courtney, Eseje o Szekspirze

Mój wykładowca literatury powszechnej zwykł mówić, że historia literatury dzieli się na trzy okresy: „przed Szekspirem – Szekspir – po Szekspirze”; choć później skrócił ten schemat do uproszczonego: „przed i po Szekspirze”. Mimo że od moich studiów minęło już wiele lat i dzisiaj pracuję w zawodzie bardzo odległym od literatury, ta myśl została ze mną do dzisiaj.

Krystyna Kujawińska Courtney jest anglistką, literaturoznawczynią i szekspirolożką, kierowniczką Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jest uznaną badaczką twórczości Williama Szekspira, wystarczy wspomnieć, że ma swój udział w „The Cambridge Guide to the Worlds of Shakespeare”, pozostaje polską korespondentką World Shakespeare Bibliography, do której corocznie przygotowuje kwerendę obecności Szekspira w kulturze polskiej. Ma swój udział w dziesiątkach międzynarodowych przedsięwzięciach naukowych dotyczących twórczości najważniejszego pisarza w historii literatury.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *