Małpa w każdym z nas

16 sierpnia 1996 roku, w chicagowskim ZOO trzyletni chłopiec spadł z wysokości pięciu i pół metra do wybiegu naczelnych. Ośmioletnia gorylica Binti Jua natychmiast podbiegła do chłopca i wzięła go na ręce, oddalając się w bezpieczne miejsce. Światowe media obiegło nagranie, w którym gorylica tuli i delikatnie poklepuje siedzące na jej kolanach dziecko. W końcu oddaje je całe i zdrowe pracownikom ZOO. Ten prosty akt współodczuwania poruszył opinię publiczną i nakazał zastanowić się nad znaczeniem frazeologizmów: „zachowywać się jak zwierzę” oraz „zachowywać się po ludzku”.

Okazuje się, że jednak człowiek ma w sobie zarówno coś z agresji i brutalności szympansów jak i empatii bonobo. Szympans ma reputację żądnego władzy mordercy, podczas gdy bonobo wydaje się raczej „kochać” życie ciche i statyczne.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *