Narzędzia do myślenia

Był to niezwykły zbieg okoliczności, że przeczytałem tę książkę zaraz po Historii naturalnej ludzkiego myślenia. Historia… traktuje o tym, jak człowiek nauczył się myśleć i dlaczego myśli tak, jak myśli. Dźwignie wyobraźni natomiast stawiają przed czytelnikiem wyzwanie; autor mówi: porzuć stare nawyki myślenia i zacznij używać mózgu w jak najlepszy i najefektywniejszy sposób.

Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia prezentuje czytelnikom dokładnie siedemdziesiąt siedem najbardziej efektywnych „pogłębiaczy wyobraźni i skupienia”. Dennett kieruje narracją, prowadząc czytelników przez niektóre z najbardziej pasjonujących tematów nauk ścisłych i psychologii: ewolucji, znaczenia, umysłu czy też wolnej woli. Autor przekonuje czytelników do myślenia o najbardziej skomplikowanych i pobudzających do myślenia problemach w konkretny sposób. W tym celu autor skłania do porzucenia niektórych przekonań oraz zmiany nawyków myślowych, a przede wszystkim otwarcia się na prostotę.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *