Nowy świat Pana Tompkinsa

Nowy świat pana Tompkinsa to zaktualizowana wersja kultowej już książki George`a Gamowa o przygodach nieśmiałego urzędnika w świecie fizyki. Na nowe wydanie czytelnicy musieli czekać aż trzydzieści lat i ze względu na to, że w fizyce i kosmologii wiele się zmieniło, naturalnym jest, że wymagała ona gruntownego przejrzenia. Niestety wcześniejszych edycji nie czytałem, dlatego skupię się na hic et nunc.

Na początku potwierdzam – chodzi o tego właśnie Gamowa; kosmologa, jednego ze współtwórców teorii Wielkiego Wybuchu, jednego z głównych specjalistów przy pracy nad strukturą DNA. Osobą, która podjęła się wyzwania zaktualizowania książki jest natomiast Russell Stannard – emerytowany fizyk cząstek, popularyzator nauki, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. I tu tkwi sedno – nie ma cienia wątpliwości, że książka zarówno pod względem narracji jak i sposobu opowiadania, metaforyki jest dopasowana do młodych odbiorców, dopiero wstępujących do świata fizyki teoretycznej.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *