Robin Dunbar, Człowiek. Biografia

Robin Dunbar przeprowadza czytelników przez cztery główne etapy ewolucji człowieka. W kręgu jego zainteresowań znajdują się głównie przemiany anatomiczne. Piąty etap był rewolucyjny, ponieważ przesunął środek ciężkości w ewolucji ludzi. Przemiany biologiczne ustąpiły pierwszeństwa kulturze. Około 12 000 lat temu zaczęły się rodzić mentalnie nierozerwalne więzy pokrewieństwa, język i kultura. O ile pierwsze rozdziały, poświęcone rozwojowi biologicznemu ludzi, czyta się ciągiem, czytelnik otrzymuje tezy i dowody, które tworzą związek przyczynowo skutkowy, ciąg pewnych wydarzeń i ich wynik; to ostatni przynosi dużą dawkę wątków, którym należy poświęcić więcej uwagi. Pobudza do refleksji. Okazuje się, że nasze ciało, które zmieniało się ze względu na przyczyny zewnętrzne, wpłynęło na nasz rozum i nasze myśli. Jesteśmy tym, kim jesteśmy, ponieważ setki tysięcy lat ewolucji odcisnęły piętno na wszystkich z nas i każdym z osobna. Jest to niesamowite. Wręcz niebywałe.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *