Sen jest dobry, ale książki są lepsze – Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera to mała książeczka w twardej oprawie. Na okładce widzimy rysunek, na którym bohater znanego serialu produkcji HBO znajduje się w pozie przypominającej Adama z obrazu Michała Anioła Stworzenie Adama. Jak możemy się domyślić, wewnątrz znajdziemy zbiór wyjątków z sagi Gra o tron George`a R.R. Martina.

Moją bronią jest mój umysł. Brat ma swój miecz, król Robert ma młot, a ja mam umysł… umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować ostrość.

Sen jest dobry, ale książki są lepsze.

Życie to żart. Twoje, moje, wszystkich.

Tyrion Lannister to bystry, potrafiący spojrzeć na świat trzeźwym okiem i z krytycznym dystansem. Jest chyba nawet jedynym członkiem rodu Lannisterów, którego da się lubić i tylko on z całej rodziny potrafi wzbudzić sympatię czytelników. Ze względu na swoją ułomność fizyczną musiał nauczyć się przekuwać swoje wady w zalety i znajdować atuty tam, gdzie inni ich nie widzą. Taka konstrukcja bohatera wymusiła na autorze maksymalne skupienie i uwagę przy tworzeniu dialogów dla tej wyjątkowej postaci. Tyrion okazał się bohaterem, który dzięki nieprzeciętnej inteligencji i wrodzonej bystrości połączonej z cierpliwością, potrafi zjednać sobie ludzi, a kiedy trzeba – kontrolować ich bądź manipulować. Jego bronią jest umysł i język, dlatego lata ćwiczeń i praktyki zmieniły je w niezawodne narzędzie. Książeczka, którą oddało w nasze ręce Wydawnictwo Zysk i Spółka ma być esencją i konsystencją jego postaci.

Miałem już wystarczająco wiele snów jak na jedno życie. W dodatku śniłem o takich głupotach. O miłości, sprawiedliwości, przyjaźni, chwale. I o tym, że będę wysoki.

Śmierć jest tak przerażająco ostateczna, tymczasem życie obfituje w niezliczoną ilość możliwości.

Od czasu do czasu dobrze jest, żeby ktoś trochę z nas zadrwił, inaczej zaczynamy traktować siebie zbyt poważnie.

Tyle z niego pożytku co z sutków na napierśniku.

Jeśli bogowie istnieją i słuchają naszych modlitw, z pewnością są potworami i dręczą nas dla zabawy. Któż inny mógłby stworzyć świat taki jak ten, pełen niewolnictwa, krwi i bólu.

 

Tekst pierwotnie ukazał się w portalu NoirCafe.pl

George R.R. Martin, Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera, Ilustrował Jonty Clark, Zysk i Spółka Wydawnictwo, Poznań 2013
Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *