Teorie spiskowe

Teorie spiskowe są czymś bardzo powszechnym, wydaje się, że szczególnie w ostatnich latach, od kiedy dostęp do internetu sprawił, że rozprzestrzeniają się one jeszcze szybciej i zataczają szersze kręgi niż jeszcze dekadę temu. Nie możena ich jednak lekceważyć, ponieważ na ich podstawie wiele osób rozstrzyga kwestie związane z realnymi wyborami, których dokonują oni w życiu, jak chociażby głosowanie w wyborach, szczepienia, przejawiania agresji wobec odmiennych osób. Psychologia teorii spiskowych, jak również sama książka, o której tutaj piszę, nie jest pytaniem o to, które teorie spiskowe są prawdziwe, a które nie ale zadaje pytania, które być może są ważniejsze – skąd one się biorą, jak rozprzestrzeniają, kto w nie wierzy, dlaczego…

Sądzę, że ta książka jest niezwykle potrzebna właśnie dzisiaj, kiedy dzięki internetowi teorie spiskowe mogą rozprzestrzeniać się swobodnie z prędkością, która zaskakuje nawet badaczy. Van Prooijen przywołuje własne doświadczenie związane ze strzelaniną, która miała miejsce 2 grudnia 2015 roku w San Bernardino (Kalifornia), podczas której małżeństwo zastrzeliło 14 osób i raniło kolejnych 22 za pomocą broni automatycznej. W momencie gdy miało miejsce to wydarzenie, w Amsterdamie był wieczór, autor oglądał w telewizji relację na żywo z poscigu za mordercami. Około dwie godziny po rozpoczęciu strzelaniny (i dwie godziny przed zabiciem sprawców po czterogodzinnym pościgu) w internecie już istniały wpisy tagowane: „spisek San Bernardino”. W internecie pojawiły się teorie spiskowe dotyczące ataku terrorystycznego, kiedy jeszcze trwał!

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *