The Slavic Myths

UWAGA Książka nie posiada jeszcze polskiego wydania, jest dostępna jedynie w języku angielskim! UWAGA

 

Kultury słowiańskie, mimo swojej bezspornej bliskości są też zróżnicowane i obejmują Słowian Wschodnich (Rosja, Ukraina, Białoruś), Słowian Zachodnich (Czechy, Słowacja, Polska) i Słowian Południowych (kraje bałkańskie i Bułgaria). Wszystkie je łączą jednak opowieści mitologiczne mające głębokie korzenie we wspólnej tradycji opowiadaczy. Książka Noah Charney`a i Svetlany Slapšak jest chyba pierwszym takim zbiorem przeznaczonym dla międzynarodowego czytelnika. Autorzy umiejętnie splatają narrację o legendach z ich głębszym kontekstem oraz analizą, która rzuca światło na ich miejsce w słowiańskiej tradycji.

Mity słowiańskie przeciętnemu odbiorcy europejskiemu są znane o wiele mniej, niż legendy starożytnego Egiptu, Grecji i Skandynawii. Mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że poza kilkoma najpopularniejszymi motywami nie są znane również w Polsce, zwłaszcza że mitologia słowiańska powstała najpierw jako tradycja ustna, a spisana została dopiero w XIX wieku. Choć ostatnimi laty wracają do świadomości społecznej, choćby za sprawą gier komputerowych (Wiedźmin) czy cyklu Legendy polskie portalu Allegro. Niestety książka nie ma jeszcze polskiego tłumaczenia ale być może któreś wydawnictwo zdecyduje się na wydanie tej książki również u nas. Wszak warto, aby przypomnieć sobie o wspólnych, słowiańskich korzeniach, nie ograniczając się jedynie do wampirów/wilkołaków i domku na kurzej łapce.

Czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *