D. Dennett i G. Caruso, Wolna wola. Czy jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny?

Książka stanowi zapis debaty pomiędzy Danielem Dennettem i Gregiem Caruso, dotyczącej wolnej woli. Istoty i znaczenia odpowiedzialności moralnej oraz kary. Jest to dyskurs filozoficzny, stanowi bardziej świadectwo myśli i kontemplacji, niż nauki ścisłej. Czytelnik musi zatem być gotowy na pewien wysiłek intelektualny, polegając głównie na śledzeniu toku myśli obu filozofów i własną kontemplację przywoływanych przez nich argumentów.

Daniela Dennetta polskiemu czytelnikowi (a szczególnie czytelnikowi Copernicus Center Press) raczej nie trzeba przedstawiać – filozof umysłu i nauki. Centrum jego zainteresowań pozostaje biologia ewolucyjna oraz kognitywistyka. Jeden z tzw. „Czterech jeźdźców” nowego ateizmu. Gregg Caruso jest profesorem filozofii w SUNY Corning, wykłada w New College of the Humanities w Londynie oraz jest honorowym profesorem filozofii na Uniwersytecie Macquarie. Jego badania koncentrują się na wolnej woli, odpowiedzialności moralnej, filozofii społecznej i politycznej, filozofii moralnej, umysłu i neuroprawie.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *