Rosja codzienna, nie polityczna. Współczesna poezja rosyjska

Radio Swoboda to subiektywny zbiór wierszy rosyjskich poetów dokonany przez polskiego poetę i tłumacza, Zbigniewa Dmitrocę. Jego zainteresowanie rosyjską liryką zaczęło się dosyć wcześnie, jeszcze w szkole, kiedy też sam zaczął pisać wiersze. Początkowo tłumaczył wiersze z podręcznika szkolnego, później wszystkich autorów, których książki udało mu się zdobyć (były to lata PRLu, kiedy książki w językach rodzimych zagranicznych autorów były trudno dostępne. Nawet autorów rosyjskich).

Dmitroca w swoim wyborze zgromadził wybór utworów młodego i średniego pokolenia rosyjskich poetów. Spoglądając na spis treści, można zobaczyć, że są to utwory, które powstały na przestrzeni ostatnich piętnastu lat. Większość wierszy pochodzi z lat 2000 – 2015, z pojedynczymi wyjątkami z lat wcześniejszych. Trudno znaleźć jakiś jeden wspólny temat dla całego zbioru. Jego tytuł (swoboda – wolność) mógłby sugerować, że będą to utwory być może kontestatorów, przeciwników putinowskiej Rosji, jednakże tak nie jest. Owszem, stanowią one komentarz do rosyjskiej codzienności, jednakże codzienności społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, wchodzących w dorosłość. Temat polityki nie jest poruszany w nich często, a bezpośrednio – wcale. Przedstawiona w zbiorze Rosja jest Rosją prowincjonalną, istniejącą z dala od świata polityki. Młodzież ma swoje własne problemy, dostrzega też piękno w codziennej rzeczywistości, zdarza im się zdziwić życiem jak każdemu innemu młodzieńcowi na świecie.

Sądzę, że choćby właśnie z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę – można zobaczyć jaka jest dzisiejsza Rosja w oczach młodego pokolenia poetów. Uderza przede wszystkim jej bliskość, swojskość. Czytelnik szybko odkrywa, że zgromadzone w tomie utwory są komentarzem do codzienności, niekiedy nawet trywialnej. Stronią od wielkiej polityki, salonów, Kremla. Dzięki temu czytelnik nie szuka podwójnego znaczenia w utworach, szyfrów ukrytych przed cenzurą, a oddaje się lekturze z właściwą poezji uwadze. A ja wiadomo rosyjska literatura należy do najpiękniejszej na świecie.

 

Tekst pierwotnie ukazał się w portalu Literatki.com

Zbigniew Dmitroca, Radio Swoboda. Współczesna poezja rosyjska, Biuro Literackie, Wrocław 2015.

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *