Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie

Daniel Tammet urodził się jako jedno z dziewięciorga dzieci w niezbyt zamożnej rodzinie. Był dzieckiem bardzo niespokojnym i często płakał. Uspokajało go jedynie bujanie w wózku. Od bardzo wczesnego dzieciństwa stronił od towarzystwa równieśników, w pełni poświęcając się swojej pasji – matematyce.

U Tammeta zdiagnozowano wysokofunkcyjny autyzm z zespołem sawanta. Oznacza to, że defekt jego mózgu spowodował, że potrafi on tak niezwykłe rzeczy, jak na przykład nauczenie się języka islandzkiego w ciągu jednego tygodnia, czy też zapamiętanie liczby pi z dokładnością do ponad dwudziestu pięciu tysięcy cyfr po przecinku (rekord Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi wciąż należy do niego. Bezbłędne podanie wszystkich cyfr zajęło Tammetowi 5 godzin i 9 minut). Anglik jest też jednym z nielicznych osób, u których stwierdzono synestezję – niezwykłe pomieszanie zmysłów, które powoduje „słyszenie” kolorów, „czucie” dźwięków tak, jak czuje się perfumy lub też postrzeganie słów i liczb w różnych odcieniach, kształtach.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *