Bolesław Burski, Pawiak, Majdanek, Auschwitz

Bolesław Burski był więźniem Pawiaka, przeszedł również przez obozy KL Lublin oraz KL Auschwitz-Birkenau. Burski spisał swoje wspomnienia już w 1980 roku, aby zgłosić je na konkurs organizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Wówczas jeszcze w formie maszynopisu, praca zebrała najwyższe noty jurorów. Pracy nie opublikowano wówczas najprawdopodobniej z powodu niesprzyjającego czasu (wprowadzony wkrótce stan wojenny), a później też śmierci autora w 1984 roku. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Prószyński Media jest zatem jej pierwszą edycją, opublikowaną w 40 rocznicę śmierci autora.

Burski miał 38 lat, gdy trafił do niewoli. Był człowiekiem wykształconym, inteligentnym. Z racji na pełnione przez siebie funkcje (brygadzista komanda kucharzy na Majdanku, obsługujący pompę wody w Auschwitz) korzystał z pewnych przywilejów, jak na przykład tego, że mógł z nieco większą swobodą poruszać się po obozach. Mówił również dobrze po niemiecku, choć się z tym nie zdradzał. Z tych względów mógł widzieć i wiedzieć nieco więcej niż inni więźniowie.

 

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *