Truman Capote, Letnia przeprawa

Letnia przeprawa to krótka powieść Trumana Capote’a, (autora arcydzieła Z zimną krwią), której nigdy nie zdecydował się wydać drukiem. Jest to jego pierwsza powieść i pewnie popadłaby w zapomnienie, gdyby nie przypadek i niespodziewane odnalezienie rękopisu wśród papierów zalegających gdzieś na strychu domu, w którym kiedyś mieszkał pisarz.

Rzecz dzieje się w Nowym Jorku zaraz po drugiej wojnie światowej. Fabuła osnuta jest wokół romansu dziewczyny z wyższych sfer z weteranem ostatniej wojny, biednym chłopcem z Brooklynu.  Grady, bo tak ma na imię bohaterka, korzysta z nieobecności rodziców i umawia się na początkowo niewinne spotkania z Clyde’em, które wraz z upływem czasu stają się poważniejsze. Grady jest dziewczyną z wyższych sfer; fascynacja młodzieńcem z rodziny robotników jest próbą oderwania się od świata bogactwa i wytwornych bali na rzecz odrobiny szaleństwa. Imponowała jej zaradność i energia chłopaka, jego zdecydowanie w działaniu – sama była opanowana przez zadziwiającą chandrę, nie potrafiła zmusić się do zdecydowanych kroków. Chodziła cały czas trochę zamyślona, trochę smutna.

Historia Clyde’a jest inna. Według ambicji rodziców miał być prawnikiem, co miało go wyprowadzić z Brooklynu do lepszej części miasta. On sam miał inny plan – chciał być sportowcem. Grywał w baseball, i to dość dobrze, wyróżniał się w lidze amatorów. Jednak nikt z ligi profesjonalnej nie zgłosił się po niego. Zaciągnął się więc do wojska, a zaraz po tym wybuchła wojna. Po powrocie z frontu zatrudnił się jako parkingowy. Historia chłopca jest inna nie tylko ze względu na sfery, w których przyszło mu dorastać i wchodzić w dorosłość, lecz także z powodów, których Grady się nie spodziewała. Chciała widzieć w nim raczej dzikość, nieokrzesanie, była zafascynowana jego niedookreśloną osobowością. Bardzo pociągała ją nieprzewidywalność, której tak pożądała od swojego wybranka. Dziewczyna chciała oprzeć związek na różnicach w światopoglądzie i różnicach w postrzeganiu tych samych rzeczy. Clyde na dłuższą metę nie mógł dać jej tego, czego oczekiwała. Co prawda lubił spotkania wieczorem w lokalach z tańcami i alkoholem, ale nie pozwalał, aby cokolwiek wymknęło się spod kontroli. Chciał nad wszystkim panować, ale równocześnie chciał też działać i pragnął wykorzystać energię, która go rozpierała. Powoli okazywało się, że nie mogą dać sobie tego, czego nawzajem się po sobie spodziewają.

Grady jest poprzedniczką (a właściwie wprowadzeniem) postaci Holly Golightly, bohaterki Śniadania u Tiffany’ego, nieco naiwnej i smutnej pani do towarzystwa. Mowa tutaj o Holly z książki, bo Holly z filmu jest inna od literackiego pierwowzoru. Ta filmowa to kobieta w typie słodkiej trzpiotki, która przechodzi okresowo czas chandry, natomiast ta z książki jest stale smutna i zamyślona, nie wie, skąd pochodzi ani gdzie dąży. Lubi żyć na koszt bogatych mężczyzn, których kusi i zwodzi. Łamie serca i szuka męża milionera. Obie kobiety – zarówno Grady, jak i Holly szukają czegoś, co pozwoli im na chwilę zapomnienia, co pozwoli przestać myśleć o dotychczasowym życiu i tym, czego nie mogą osiągnąć. Potencjalnie cel, który sobie obrały, jest w ich zasięgu, ale jakoś tak się składa, że serce płata im figla i ostatecznie wybiera coś całkiem innego, niż by sobie życzyły. Grady trafia na Clyde`a, który nie ma nic wspólnego z wizją, którą sobie wykreowała, a Holly spotyka właściwie przeciwność swojego celu poszukiwań – nawiązuje znajomość z początkującym pisarzem, który budzi w niej fascynację, ale nie może jej zapewnić dostatniego życia.

Letnia przeprawa powinna zainteresować tych, którzy już wcześniej spotkali się z twórczością Capote`a. Jest też dobrym początkiem dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z jego książkami. Jest sprawnie napisana, ma ciekawą fabułę. Nie jest gruba (ma nieco ponad 100 stron), ale sprawia wrażenie, że wszystko, co autor chciał przekazać, się w niej zmieściło. Nie jest może szczytem umiejętności i potencjału autora, ale myślę, że warto poświęcić wieczór na zapoznanie się z początkami twórczości wybitnego pisarza.

 

Wydawnictwo: Muza S.A.

Tytuł oryginalny: Summer Crossing

Wydanie: I

Liczba stron: 128

 

Tekst pierwotnie ukazał się w portalu NoirCafe.pl

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *