Heretycy, buntownicy, wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów

Buntownicy, heretycy, wizjonerzy to książka z serii wywiadów z ciekawymi ludźmi. Rozmówcy Karola Jałochowskiego nie są być może ludźmi, który trafiliby do „Galerii osób pozytywnie zakręconych” Teleexpressu ale z cała pewnością warto posłuchać, co mają do powiedzenia. Można pokusić się o określenie ich mianem bitników wśród naukowców.

Autorem książki jest Karol Jałochowski, polski dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym ukończył fizykę. Dzisiaj związany z tygodnikiem „Polityka”, dla którego tworzy teksty poświęcone nauce. We wstępie pisze on bardzo ciekawą rzecz; definiuje dwie szkoły prowadzenia wywiadów naukowych. Pierwsza z nich mówi, ze dziennikarz do wywiadu przygotowuje się przez długi czas, studiując biografię swojego rozmówcy oraz zagadnienia dotyczące tematu, którego ma dotyczyć rozmowa, aby występować z pozycji partnera. Druga szkoła natomiast polega na „zapomnieniu” wszystkiego, co się wie o danym zagadnieniu, aby występować w roli ciekawskiego dziecka, które chce wypytać o wszystko od podstaw. Jałochowski przyznaje jednak, że obie te szkoły kryją w sobie pułapkę nudy i frustracji. Pierwsza będzie nudna i frustrująca dla czytelnika, a druga dla rozmówcy.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *