Estetyka fizyki. Sabine Hossenfelder, „Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna.”

Książka Sabine Hossenfelder powstała w wyniku jej rozczarowania i frustracji, które spowodowane są postępowaniem jej kolegów po fachu. Autorka jest fizykiem teoretycznym i jest też niezwykle zawiedziona tym, w którym kierunku podąża fizyka teoretyczna przez ostatnich trzydzieści lat. A raczej nie sama fizyka ale jej adepci. Wydaje się, że napisała tę książkę, aby opowiedzieć o tym, dlaczego jest wściekła oraz czego się dowiedziała poszukując odpowiedzi na pytanie: „co poszło nie tak?”. Książka nie jest świadectwem jej wewnętrznych przemyśleń – Hossenfelder przeprowadziła wiele wywiadów z dużą grupą ludzi, spośród których niektóre osiągnęły status gwiazd świata fizyki (Steven Weinberg!).

Fizyka pikuje w dół. Tak twierdzi autorka. Kryzys zaczął się od Wielkiego Zderzacza Hadronów, który kosztował piętnaście miliardów dolarów, a eksperyment ten miał na celu odnalezienie supersymetrycznych cząstek. (Bozon Higgsa według Hossenfelder był tylko nagrodą pocieszenia; to, że on istnieje i zostanie zaobserwowany było oczywistym długo przed uruchomieniem LHC). Większość ekspertów sądziła, że cząstki supersymetryczne są, istnieją i po raz pierwszy pojawią się obserwowalne i mierzalne dowody na ich istnienie ale tak się nie stało. Zainwestowano kilka dodatkowych miliardów, aby ulepszyć LHC, a cząstek supersymetrycznych jak nie było, tak nie ma nadal.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *