Russell Poldrack, „Nauka czytania w myślach”

„Wybierz liczbę między jeden i dziesięć tysięcy, a ja ją zgadnę!” – uspokajam: nie o takie, kuglarskie sztuczki z czytaniem w umyśle chodzi. Nie chodzi też o występ komika mówiącego: „wybierz liczbę między jeden i trzy”. Autor Nauki czytania w myślach jest też współautorem wydanej przez Cambridge University książki Handbook of Functional MRI Data Analysis (pol. Podręcznik analizy Funkcyjnego Rezonansu Magnetycznego), z której uczą się kolejne roczniki studentów tej prestiżowej uczelni. Mamy więc do czynienia z poważną publikacją popularnonaukową, w której czytanie w myślach występuje w konkretnym, naukowym kontekście.

Myślę, że informacja w pierwszym akapicie niniejszej recenzji może być podpowiedzią również w kwestii tego, jaki może być temat książki, która jest jej przedmiotem. Bo chyba nie będzie teraz dużym zaskoczeniem, jeżeli powiem, że Nauka czytania w myślach to swego rodzaju wprowadzenie do poznania techniki i możliwości funkcjonalnego Rezonansu Magnetycznego (fMRI). Russel Poldrack przekazuje nam informacje – jak można tu powiedzieć – z pierwszej ręki o tym, czym jest fMRI i co można dzięki jego dobrodziejstwom osiągnąć.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

 

 

 

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *