dr Guy Leschizner, Jak sen staje się udręką

Dr Leschziner jest neurologiem i specjalistą w zakresie zaburzeń snu. Pracuje w dwóch klinikach w Wielkiej Brytanii. Rozpoczynał praktykę jako neurolog, specjalizował się w dziedzinie epilepsji. Jego zainteresowanie tematyką snu rozbudziło się, kiedy otrzymał zadanie napisania pracy na temat funkcji śnienia. Ale to dopiero artykuł Francisa Cricka i Jamesa Watsona, który stawiał tezę, że sen pełni znacznie więcej funkcji, niż tylko fizyczna regeneracja organizmu sprawił, że wsiąkł w tę dziedzinę nauki całkowicie. Jak też zauważył, padaczka i medycyna snu w dużym stopniu się pokrywają…

Jak sen staje się udręką stanowi zbiór opowiadań klinicznych dotyczących niezwykle rzadkich i raczej nie znanych zaburzeń snu, autor nie zajmuje się najpowszechniejszymi przypadkami, ale tymi, o których większość z nas nawet nie słyszała. Narracja jest prowadzona w duchu Olivera Sacksa, którego też autor przywołuje we wstępie jako inspirację. Jeżeli zatem czytelnik zna którąś z pozycji autora Mężczyzny, który pomylił żonę z kapeluszem, wie od razu czego może się spodziewać po lekturze książki Leschiznera.

Czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *