Media, seks i polityka – Mario Vargas Llosa, Dzielnica występku (Booklips.pl)

Najnowsza powieść Peruwiańczyka łączy trzy tematy, które bardzo często występują razem, a jeszcze częściej tworzą wybuchową mieszankę, czyli: politykę, pożądanie oraz prasę, w ich skrajnych odcieniach: skorumpowaną i brudną politykę, wyuzdany seks oraz goniących za sensacją brukowych pismaków.

Peru przedstawione przez Llosę jawi się jako kraj sterowany przez dziennikarzy, którzy mają większą władzę niż politycy i sądy. Dziennikarze potrafią stworzyć bohaterów i potrafią zniszczyć życie. Niestety, znacznie częściej wykorzystują swoją pozycję do tego drugiego celu. Rolando Garro, we współpracy z Vladimiro Montesinosem (postać historyczna, najbliższy doradca byłego prezydenta Peru, Alberto Fujimoriego; o tym nieco później) szantażuje jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi Limy, Enrique Cardenasa. Ten odmawia, wiedząc, że może przez to stać się bohaterem skandalu obyczajowego. Miał rację – już wkrótce cały kraj ogląda w gazecie kompromitujące go zdjęcia.

 

Czytaj całość w portalu Booklips.pl

 

Mario Vargas Llosa, Dzielnica występku, przełożyła Marzena Chrobak, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016.
Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *