Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu

Hurley, Dennett i Adams stworzyli pracę będącą błyskotliwą fenomenologią humoru. Jest to pierwsza tak kompleksowa praca na temat tego zagadnienia, choć kilka prób już było (co autorzy skrzętnie odnotowują w swojej książce). Tok narracji jest przemyślany i uporządkowany – wpierw autorzy przedstawiają rys wcześniejszych teorii humoru, następnie przedstawiają teorię emocji, dzieląc je na racjonalne i irracjonalne (humor przydziela oczywiście do tej drugiej kategorii). W końcu trio przedstawia własną teorię humoru a także rekonstruuje genologię śmiechu. Najważniejsze jest pytanie dlaczego w ogóle ludzie się śmieją i chcą się śmiać; ja to się stało, że humor przetrwał ewolucję.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *