Rosja codzienna, nie polityczna. Współczesna poezja rosyjska

Radio Swoboda to subiektywny zbiór wierszy rosyjskich poetów dokonany przez polskiego poetę i tłumacza, Zbigniewa Dmitrocę. Jego zainteresowanie rosyjską liryką zaczęło się dosyć wcześnie, jeszcze w szkole, kiedy też sam zaczął pisać wiersze. Początkowo tłumaczył wiersze z podręcznika szkolnego, później wszystkich autorów, których książki udało mu się zdobyć (były to lata PRLu, kiedy książki w językach rodzimych zagranicznych autorów były trudno dostępne. Nawet autorów rosyjskich).

Dmitroca w swoim wyborze zgromadził wybór utworów młodego i średniego pokolenia rosyjskich poetów. Spoglądając na spis treści, można zobaczyć, że są to utwory, które powstały na przestrzeni ostatnich piętnastu lat. Większość wierszy pochodzi z lat 2000 – 2015, z pojedynczymi wyjątkami z lat wcześniejszych. Trudno znaleźć jakiś jeden wspólny temat dla całego zbioru. Jego tytuł (swoboda – wolność) mógłby sugerować, że będą to utwory być może kontestatorów, przeciwników putinowskiej Rosji, jednakże tak nie jest. Owszem, stanowią one komentarz do rosyjskiej codzienności, jednakże codzienności społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, wchodzących w dorosłość. Temat polityki nie jest poruszany w nich często, a bezpośrednio – wcale. Przedstawiona w zbiorze Rosja jest Rosją prowincjonalną, istniejącą z dala od świata polityki. Młodzież ma swoje własne problemy, dostrzega też piękno w codziennej rzeczywistości, zdarza im się zdziwić życiem jak każdemu innemu młodzieńcowi na świecie.

Sądzę, że choćby właśnie z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę – można zobaczyć jaka jest dzisiejsza Rosja w oczach młodego pokolenia poetów. Uderza przede wszystkim jej bliskość, swojskość. Czytelnik szybko odkrywa, że zgromadzone w tomie utwory są komentarzem do codzienności, niekiedy nawet trywialnej. Stronią od wielkiej polityki, salonów, Kremla. Dzięki temu czytelnik nie szuka podwójnego znaczenia w utworach, szyfrów ukrytych przed cenzurą, a oddaje się lekturze z właściwą poezji uwadze. A ja wiadomo rosyjska literatura należy do najpiękniejszej na świecie.

 

Tekst pierwotnie ukazał się w portalu Literatki.com

Zbigniew Dmitroca, Radio Swoboda. Współczesna poezja rosyjska, Biuro Literackie, Wrocław 2015.

 

No votes yet.
Please wait...
 
Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną bądź squasha. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *