Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni

Sam autor przyznał w rozdziale wstępnym książki, że właściwszym byłoby, gdyby zatytułował ją: „Liczbami i kształtami natury”. W pewnym sensie oddaje to sens całości – praca traktuje o wzorcach obecnych w naturze. Zasadniczo jest ona wprowadzeniem do współczesnej matematyki –  w szczególności teorii chaosu, symetrii i analizy wzorców, odwołując się do znaczenia matematyki dla biologii i fizyki. Autor wydaje się pod wrażeniem teorii chaosu. Chyba jako przeciwwaga dla fascynacji symetrią i schematami. A jest to widoczne szczególnie, kiedy poddaje pod rozważanie ideę mówiącą, że chaos tak naprawdę może mieć deterministycznego źródła. było dobrze zbadane. Wcale nie być chaosem. Po prostu nie znamy zależności, które nim kierują.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *