Potęga mózgu. Jak ewolucja życia społecznego kształtowała ludzki umysł

Książka Potęga mózgu jest kulminacją wielkiego projektu, sfinansowanego przez Akademię Brytyjską – „Od Lucy do języka: Archeologia mózgu społecznego”. Intencją fundatorów oraz naukowców biorących w nim udział było zbadanie teorii ewolucji ludzkiego mózgu. Teoria ta wykorzystuje dowody archeologiczne, aby wyjaśnić skąd ludzie pochodzą i dlaczego zachowują się tak, jak się zachowują.

Narracja rozpoczyna się od wprowadzenia pojęcia Liczby Dunbara (termin znany szerszej gronie czytelników m.in. dzięki wcześniejszym publikacjom wydawnictwa Copernicus Center Press); jest to liczba określająca ilość osób, z którymi jednostka jest w stanie nawiązać i utrzymywać interakcje społeczne. W przypadku ludzi współczesnych liczba ta wynosi 150. Oczywiście nie jest ona stała dla każdej indywidualności, ale w przypadku (niemal) każdego człowieka wahania są minimalne. Liczba Dunbara pozostaje stała mimo co raz większego zaawansowania technicznego ludzi (choćby mimo rozwoju mediów społecznościowych).

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *