Zmierzch przemocy

Może się wydawać, że nasza epoka jest najbardziej krwawą i brutalną w całej historii świata. Otwierając podręczniki historii można mieć wrażenie, że historia ludzkości to historia wojen, a wiek XX to swego rodzaju cezura dziejów. Pojawiła się broń, której zasięg oraz pole rażenia są tak ogromne jak nigdy przedtem. II wojna światowa zmieniła też sposób postrzegania człowieka jako gatunku. Coś się złamało. Powstało pęknięcie w fasadzie cywilizacji. Ale czy na pewno?

Steven Pinker już w przedmowie określa jasno cel, który przyświecał mu przy pisaniu Zmierzchu przemocy. Chce udowodnić tezę, która wydaje się nie do obronienia – że żyjemy w najspokojniejszych czasach w historii świata. I nie chodzi jedynie o konflikty zbrojne, ale też w bardziej prozaicznych dziedzinach życia – choćby karaniu cielesnym dzieci.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

One Comment on “Zmierzch przemocy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *