Anatomia miłości i zdrady

Dunbar uważa, że emocje takie jak miłość i instytucje społecznych, jak na przykład małżeństwo wchodzą w większą strategię maksymalizacji reprodukcji naszych genów. Co ciekawe, szacuje się, że w kategoriach biologicznych, największy sukces w tej materii w historii odniósł Czyngis-chana – około 0,5% wszystkich mężczyzn żyjących dzisiaj pochodzą od niego i jego braci.

Nowoczesne społeczeństwa pochodzą od społeczności łowców-zbieraczy, którzy praktykowali monogamię. Miłość i małżeństwo są emocjonalnymi i społecznymi przejawami strategii reprodukcyjnej, która sięga ponad 200.000 lat. Dlaczego ludzie łączą się w pary? Naukowcy podejrzewają, że zakochiwanie się jest czymś, co ma miejsce również w obrębie innych gatunków, ale z drugiej strony istnieje przekonanie, że intensywność jej przeżywania i jej specyfika jest unikatowa.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *