Ewolucja piękna. Jak darwinowska teoria wyboru partnera kształtuje świat zwierząt i nas samych

Richard Prum jest profesorem ornitologii ewolucyjnej, sam o sobie mówi, że jest ornitologiem z szerokim spektrum zainteresowań na różne tematy, w tym filogenezy, behawioryzmu, doboru naturalnego. Jest to o tyle istotne, że swoją książkę, nagrodzoną tytułem Książki roku 2017 New York Timesa oraz finalistą Nagrody Pulitzera w kategorii non-fiction za rok 2018 pisze właśnie z punktu widzenia ornitologa. Nie tylko ornitologa ale przede wszystkim wielkiego miłośnika ptaków. Na podstawie obserwacji tych stworzeń wpierw stawia a następnie broni (udanie) tezę, że Piękno się zdarza. Co to znaczy? O tym w kolejnych akapitach.

Nieco ponad dziesięć lat po opublikowaniu książki O powstawaniu gatunków, w której opisał swoją teorię doboru naturalnego ukształtowaną przez „przetrwanie najlepiej przystosowanych”, Darwin opublikował kolejny traktat – O pochodzeniu człowieka i doborze w odniesieniu do płci. Rozwinął w nim swoją myśl, o której zaledwie wspomniał w O powstawaniu…. Myśl ta zakałada, że czasami u organizmów rozmnażających się płciowo pojawia się inny rodzaj selekcji niż dobór naturalny: zwierzęta wybierają partnerów, którzy nie są najlepszymi dostępnymi kandydatami, ale są najbardziej atrakcyjnymi lub pociągającymi. Innymi słowy, czasami natura w miejsce idei: „przetrwają najlepiej przystosowani” proponuje: „przetrwają najpiękniejsi”.

 

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *