Piękno matematyki – Ian Steward, Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury

Książka przywołuje dosyć dużą dawkę wiedzy z dziedziny chemii, fizyki i biologii, próbując rozszyfrować tajemnicę życia zaklętą w matematyce. Przy badaniach botanicznych zauważono pewne zależności liczbowe i geometryczne, które nakazują zastanawiać się badaczom, dlaczego natura faworyzuje ten, a nie inny układ czy to ilościowy czy jakościowy. Rośliny przejawiają zastanawiające upodobanie do liczb Fibanacciego (ciąg liczb, w których kolejna jest sumą dwóch poprzednich).

Autor nie próbuje udowodnić tego, że biolodzy nagle zauważyli, iż matematyka jest bardzo przydatna w uprawianiu nauki. Matematyka już od lat odgrywa wiodącą rolę chociażby w fizyce. Ale jak zauważa Ian Stewart, nauki przyrodnicze tradycyjnie uważały matematykę za coś więcej niż narzędzie do zwykłego analizowania danych. Teraz obojętność nauk przyrodniczych na matematykę nieco się zmienia, autor przedstawia przykłady na to, jak biolodzy używają matematyki i idei matematycznych dla nowych odkryć i osiągnięcia zrozumienia.

W pracy Karola Darwina O powstawaniu gatunków nie odnajdziemy żadnych równań matematycznych. Ale to nie znaczy, że matematyka nie ma do odegrania żadnej roli w naukach o życiu. W rzeczywistości znaczenie i zakres badań biomatematyki są rosnące i ta dziedzina nauki rozwija się prężnie od kilku dekad. Ian Stewart w nowej książce postawił sobie za zadanie rozłożenia matematyki na części, aby unaocznić w jak wielu dziedzinach biologii ma ona swój nieoceniony wkład. Stewart przywołuje i dosyć szczegółowo opisuje pięć wielkich rewolucji w nauce, które zmieniły sposób myślenia naukowców o życiu, czyli: Mikroskop, Klasyfikacja (systematyka – klasyfikacja organizmów żywych na powiązane ze sobą grupy), Ewolucja , Genetyka, oraz Struktura DNA. Według autora szósta rewolucja jest już w drodze, będzie to odkrycie matematyki jako fundamentu istnienia. Ian Stuart opisuje z matematycznego punktu widzenia znaczne postępy biologii, od wynalezienia mikroskopu trzysta lat temu, aż do odkrycia w 1953 roku przez Cricka i Watsona struktury DNA. Pokazuje, co zrobiła matematyka, aby wyjaśnić elementy życia oraz w jakim kierunku badania poprowadzą nas dalej. Autor zajmuje się obszernie systematyką drzew, która zawiera w sobie matematyczną harmonię; budowa wirusów jest w istocie przykładem geometrycznego piękna, które leży w symetrii. Mózg – najważniejszy nasz organ i powód do dumy również kryje w sobie wiele matematycznych zagadek.

Czy ta książka będzie dla matematyki tym, czym Krótka historia czasu była dla względności i kosmologii? Zobaczymy. Z pewnością odniesie duży sukces w kategorii popularnonaukowej. Nie ma w niej wzorów matematycznych, zbyt wielu niejasnych teorii, dlatego książka będzie przyjazna nawet laikom.

 

Ian Steward, Matematyka życia. Jak równania pomagają odkrywać tajemnice natury, przełożyli Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas, Prószyński i S-ka 2014.

Tekst pierwotnie ukazał się w portalu NoirCafe.pl

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *