Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem

Pierwsze wydanie Trzeciego szympansa pojawiło się na polskim rynku za sprawą Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1998 roku. Dzisiaj wydanie drugie, poprawione tej książki przygotowało krakowskie wydawnictwo Copernicus Center Press. A sam wydawca jest gwarancją tego, że pozycja jest warta uwagi.

Książka jest dosyć obszerna, można poczuć jej ciężar w dłoni (choć jeszcze trochę jej brakuje do biografii wydawanych przez CCP). Składa się ze wstępu, prologu, dziewiętnastu rozdziałów, epilogu oraz czegoś w rodzaju post scriptum, tj. noty sporządzonej przez autora do jednego z kolejnych anglojęzycznych wydań książki. Rozmiary wolumenu nie powinny jednak przestraszyć potencjalnego czytelnika, ponieważ za sprawą przystępnej nawet dla laików narracji oraz ciekawym zagadnieniom w niej poruszanym, książkę czyta się bardzo dobrze. Na przestrzeni pięciuset pięćdziesięciu stron autor porusza zagadnienia naszego genetycznego pokrewieństwa z szympansami (Ludzki genom różni się z genomem dwóch gatunków szympansów jedynie w 1,6%. To właśnie z tego powodu Diamond uważa, że zasadnym jest nazwanie człowieka mianem „trzeciego szympansa”), niespodziewany i wciąż tajemniczy tzw. Wielki Skok – gwałtowny i skokowy rozwój cywilizacji postępujący od około 40 tysięcy lat, cykl życiowy człowieka, jego seksualność, kultura, język. Ale też elementy, które nie napawają nas, jako przedstawicieli gatunku dumą – czyli agresji, wojen oraz niszczenia środowiska w którym żyjemy. Na tle tych dywagacji pogłębia również refleksję nad moralnością oraz etyką stosowaną przez nasz gatunek i nasze społeczeństwa.

czytaj dalej w portalu Mądre Książki

Rafał Siemko
Autor jaki jest, każdy widzi. Absolwent filologii polskiej, na co dzień pracuje w branży ubezpieczeniowej. Wielbiciel Metalliki, poezji Herberta, Miłosza i Szymborskiej oraz prozy Camusa i Vargasa-Llosy.
Skąd nazwa bloga? Rano czytam, później idę do pracy; po pracy gram na gitarze albo w piłkę nożną. A czas na pisanie znajduję jedynie w nocy. Aktualnie mieszkam w Monachium.
Rafał Siemko on Blogger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *